Menu

czwartek, 19 marca 2015

Runda 2

Tkasz swoją pierwszą krajkę, potem drugą i dziesiątą. Po kilku latach myślisz sobie, że masz już technikę opanowaną - wiesz co robisz i dokąd chcesz dojść. Znajomi chwalą Twoje prace i myślisz sobie "jestem Mistrzem".
A potem kupujesz krosno.
I słyszysz prowokacyjne "zakład?"  i szyderczy śmiech w tle.
Okazuje się, że niewiele wiesz.
Albo i jeszcze mniej.
Nic już nie jest takie samo. A już na pewno nie Twoja twórcza samoocena.
Oto jak szybko i skutecznie można nauczyć się pokory.
Już wiesz, że w tej rundzie to nie Ty jesteś górą.Zmierzyłam się dziś z samodzielnym naciągnięciem osnowy na krosno. Nie było tak strasznie - chociaż preferuję pomoc Męża. Przynajmniej w trakcie pracy można na kimś wyładować nagromadzoną złość i dać upust swoim emocjom (tylko ciiii, nie mówcie Mu, bo będę mieć kłopoty hi hi).


Zapowiadał się piękny dzień - słońce świeciło, niebo błękitne, Mąż z PoTomkiem na spacerze. Czego chcieć więcej? Nic tylko tkać.
Ale to był tylko piękny wstęp do kłopotów.

Do drugiej walki z krosnem postanowiłam wykorzystać Kocurka. Zaszalałam i w ramach oszczędności czasu nawlekłam nici podwójnie. Wyglądało obiecująco. Beż (ecru?) tylko przez moment wydał się podejrzany, jakiś taki cienki - jak nie Kocurek. Ale skoro był wśród Kocurków to przecież nie mogło być mowy o pomyłce, prawda?
A jednak...

Nie uprzedzając faktów.
Skoro osnowa poszła w dwie nitki - wątek też. Próbowałam pojedynczą, ale efekt mi się nie podobał. W końcu wpadłam we właściwy rytm i zaczęła się zabawa na całego. W planie był szalik dla PoTomka. Kolory akurat pasujące do jego kurtki.I pięknie.
Byłoby. Ale na przyjemnościach czas szybko się kończy. Męski spacer dobiegł końca, trzeba było przejąć opiekę nad dzieckiem. Do krosna mogłam powrócić wieczorem. I nawet mi się to udało.

Krosno poszło w ruch, wyobraźnia zresztą też. Ale osnowa nie próżnowała. Postanowiła zrobić mi psikusa - zerwała się. Takich psikusów początkujący tkacz nie lubi i to bardzo. Nie wiem, jak na późniejszym etapie - czy można takie dowcipy polubić?
Udało się jednak naprawić szkodę i działać dalej. Przecież nie będę uciekać przed wyzwaniem rzuconym przez włóczkę. To by była ujma na  honorze.
Przeczucia co do beżowej (ecru?) włóczki - przeczucie było słuszne. Jest cieńsza i słabsza od Kocurka. Przekonałam się o tym, gdy zerwała się druga nić. Tego już było za wiele. Czas kończyć pracę i tyle.
Brzegi z ciekawości zabezpieczyłam szydełkiem.
Przed utkańcem jeszcze jeden test - pranie. Zobaczymy, jak będzie wyglądał po.


Długość: 55 cm
Szerokość: 14,5 cm
Ni jak szalikiem być nie może. Będzie trzeba znaleźć nowe zastosowanie. Coś czuję, że Mąż zasugerował by zabawę z zapałkami w tle.

Szydełkowe wykończenie

Podejmij wyzwanie - znajdź psikusa!


To był ciekawy dzień w pracowni.
Nauczyłam się nowych rzeczy. Na jakiś czas odpuszczę sobie zabawę z dwiema nitkami na raz. Ciężko utrzymać przy tym właściwe napięcie nici na brzegach. Najpierw podstawy, a potem szaleństwo.

Rundę uważam za przegraną. Wiele się nauczyłam, ale krosno mnie znokautowało.
Już mam plan na kolejne podejście.
Nie odpuszczę. Zdobędę władzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz